Veřejná degustace archivního Liubao 2

Degustace archivního Liubao 2
Degustace archivního Liubao 2

Další pokračování degustace archivních čajů Liubao se uskutečnilo tuto neděli (19. 3. 2012). Akce se konalo v čajovně U Vysmátý žáby (Ústí nad Labem). Oproti minulé degustaci byla účast skromnější. Sešli jsme se celkem čtyři, ale o to více jsme si vybrané čaje vychutnali.

Degustace byla rozdělena do dvou pomyslných částí mezi relativně mladé čaje a archivní čaje. První dva čaje pocházeli z menších produkcí místních zemědělců z Liubao a okolí. Nejednalo se tak o typické zástupce velkých producentů.

Prvním čajem bylo Liubao z roku 2006 (2006 Ye Sheng Lao Shu Liubao Cha)  pocházející z velkolisté variety čajovníků. Na tento čaj mají po ochutnání lidé jen dva názory. Buď si jej okamžitě zamilují, nebo ho nenávidí. Je to čaj se specifickou chutí, která se lehce vymyká klasické řízné chuti mladého Liubao. Po ochutnání jsme se přiklonili spíše k prvnímu názoru. Čaj byl jemný, s lehce ostrou chutí na patře a sladkou dochutí.

Další v pořadí bylo sedm let suchým způsobem zrající Liubao (2004 Guangxi Liubao In Bamboo Basket). Tento čaj je svou chutí vhodný pro začínající konzumenty Liubao. Chutí se blíží spíše Shu (tmavým) Pu’erům a postrádá onu již zmíněnou říznost mladého Liubao. Po ochutnání jsme museli tomuto názoru dát za pravdu. Chuť byla jemná, uhlazená s výraznější ořechovou složkou.

1980's Twin Rui Liu Bao Cha
1980's Twin Rui Liu Bao Cha

Ochutnáním prvních dvou čajů byla navozena pohodová a uvolněná atmosféra. Právě ta, která je důležitá pro vychutnání si těch nejlepších čajů. Nebylo moc nad čím přemýšlet a vrhli jsme se na první archivní kousek z 80. let 20. stoletím. Tím čajem byl 1980’s Twin Rui Liu Bao Cha pocházející od malajského producenta (obchodníka), jež si čaj nechal vyrobit na zakázku v Číně. Suchý list byl barvy tmavě hnědé, popelavé a místy až šedo-černé. Na listu bylo možno pozorovat silnější lisování, protože některé listy tvořili větší “hrudky”. Vůně samotného listu v suchém stavu nebyla nikterak výrazná, ale vše bylo vynahrazeno po oplachovacím nálevu. Ten z čaje uvolnil doslova explozi omamných vůní nesčetných variací. Poté následovala už samotná ochutnávka čaje, který jsme celkem připravili v 7 plnohodnotných nálevech. Každý nálev měl svá specifika a postupně tak ukazoval co v čaji je. Chuť byla velmi jemná, lehce zemitá až hliněná avšak bez známek ostrosti mladých čajů. S dalšími nálevy přinesly variace chutí a zajímavý vývoj sladkých tónů, které se začínali projevovat od 4. nálevu. Celkově se jednalo o výtečný čaj s velkou výdrží a jistě by snesl ještě další.

1980's Vive Teji Liu Bao Cha
1980's Vive Teji Liu Bao Cha

Posledním ochutnaným čajem byl 1980’s Vive Teji Liu Bao Cha od malajského producenta (obchodníka) Vive Brand. Jedná se o tradičním způsobem skladované Liubao v kvalitě “Te Ji” což značí vyšší kvalitu. Suchý list byl drobnější, přibližně stejné velikosti a barvy hnědé až tmavě hnědé což svědčí o suchém skladování tohoto čaje. Opět list v suchém stavu neměl nikterak výraznou vůni. Po oplachu však vydal nejsilnější vůni ze všech ochutnaných čajů s dominantním ořechovým tónem. Připravili jsme sedm nálevů, přičemž poslední již ukazoval na sestupnou sílu čaje. Tento čaj tak nevydržel tak dlouho jako předchozí, ale rozhodně se nejednalo o špatný čaj. Spíše naopak ohromil svou jemností, uhlazeností a příjemně navozený stav mysli.

Celá akce se nesla v příjemném duchu a byla korunována ochutnávkou výtečných archivních čajů. Děkuji tímto (ještě jednou) všem zúčastněným za příjemné strávené odpoledne a těším se na některé z dalších degustací čajů kategorie Hei Cha.