Porovnávací degustace 2011 Nannuo Shan “Ban Po Lao Zhai” Mao Cha

V předchozím příspěvku jsem psal o došlých čajích. Cesta do České republiky byla opravdu trnitá a nepovedla se na první pokus. První zásilka se ztratila kdesi mezi Čínou a ČR. Doufám, že si alespoň někdo na čajích pochutnal. Na podruhé už balíček dorazil a to také díky sledovacímu číslu, které alespoň dalo tušit, kde se balík nachází. Z toho plyne poučení pro příště, že se nemá balík posílat tou nejlevnější formou pošty.

Nyní už k samotným čajům. Jedná se o Mao Cha z jarní sklizně roku 2011. Oba pocházejí z téže vesnice Ban Po Lao Zhai. Jediným rozdílem jsou čajovníky, ze kterých pocházejí. První vzorek pochází z čajovníků stáří okolo 80 let. Druhý pak z čajovníků stáří okolo 400 let (tedy Gu Shu).

Ban Lao Po Zhai je mezi znalci velice ceněna a je nejvyhledávanějším zdrojem Mao Cha pro výrobu Pu’erů z Nannuo Shan. Vesnice se nachází v nadmořské výšce 1600 m n. m., průměrná roční teplota je zde 17 °C a roční úhrn srážek překračuje 1200 mm. Další informace zde nebo zde.

Níže jsem do tabulky shrnul poznatky, které čaje zanechaly. Připravil jsem je v degustačních soupravách o objemu 125 ml, do kterých jsem vložil 2,5 g čaje. Louhování proběhlo dvakrát (první 2 min a druhé 5 min).

Degustace 2011 Nannuo Shan “Ban Po Lao Zhai” Mao Cha

Hodnotící prvek: 80leté čajovníky 400leté čajovníky
list svěží, zelené barvy, celistvý, tips a jeden list svěží, zelené až tmavě zelené barvy, celistvý (větší list), tips a jeden list
nálev plný, průhledný, žluté barvy plný, průhledný, tmavší žluto-okrové barvy
chuť jemná, hořko-bylinná, na patře silně cítit zelinkavé tóny, v závěru pak jemně nasládlé tóny plná, harmonická, uhlazená, hořko-bylinná, která rychle přechází do intenzivně medově sladkých tónů
dochuť středně dlouhá, sladká dlouhá, silná, sladká

Při porovnání obou čajů musím jednoznačně určit jako vítěze vzorek číslo 2 (400leté čajovníky). Chuťově je mnohem bohatší, uhlazenější a celkově harmonický. Vzorek číslo 1 nenabídl tak plné sladké tóny, které jsou pro Nannuo Shan typické. Převažovala spíše bylinná složka. Jedinou nevýhodou 2. vzorku je jeho cena, která v době psaní tohoto článku byla 6 $ za 15 g. Oproti tomu 1. vzorek byl za pouhé 2 $ (15 g).