1980’s Three Cranes Liubao Xiao Bing Cha

Již delší dobu mám připraven k ochutnání zajímavý vzorek čaje Liubao z 80. let 20. století. Vzorek pochází z malého koláčku (Xiao Bing Cha) a jedná se o vůbec první svého druhu vyráběný Guangxi Wuzhou TF (Brand Three Cranes). Získal jsem ho od jednoho obchodníka z Číny.

Guangxi Wuzhou Tea Factory

Wuzhou Tea Factory
Wuzhou Tea Factory

Guangxi Wuzhou Tea Factory je čajová továrna, která byla založena 18. ledna 1953. Nachází se ve městě Wuzhou (provincie Guangxi), jenž je situováno do údolí řeky Yuanyang.

Továrna se rozkládá na ploše 30 000 m2, přičemž pro zpracování čaje je vyčleněno 17 000 m2 a pro zrání dalších 4000 m2. Továrna kromě Liubao vyrábí i jiné čaje (jasmínové, zelené, zdravotní apod.).

Továrna má svou vlastní stabilní základnu surovin, u které může zaručit neužívání pesticidů při pěstování čaje a splňovat tak přísné národní normy. Značka Three Crane Brand (tři volavky) a Hegang brand jsou registrované ochranné známky továrny.

Ochutnávka

Čaj jsem připravil v zapůjčené yixingské konvičce (děkuji Michalovi za zapůjčení), do které jsem použil celý vzorek o hmotnosti cca 7 g. Konvičku jsem nejprve řádně nahřál a provedl nultý oplachovací nálev. Možná, že by byl vhodný i druhý (přeci jen se jedná o archivní čaj) pro větší uvolnění. Mně však bylo líto čajem plýtvat ;).

Na tomto místě by se slušela poznámka, že se ani v nejmenší nejednalo o řízenou degustaci. Už jen použitá konvička samotná značně ovlivní výslednou chuť čaje. Berte prosím tedy tuto ochutnávku jako subjektivní názor na tento čaj při konkrétním způsobu přípravy.

Konvička na přípravu čaje Liubao
Konvička na přípravu čaje Liubao

Čaj jsem zaléval vroucí vodou v intervalech 15/20/25/35/60/60 sec. Přepravil jsem bezmála 10 plnohodnotných nálevů avšak po 6. šla intenzita chutí mírně dolů. Další nálevy jsem tedy už časově neměřil, ale odhadoval spíše intuitivně podle vůně a barvy nálevu.

Čaj všem účastníkům velmi chutnal. Nejprve čaj nenápadně zasáhl naše smysly svou jemnou sladkou vůní, která byla doplněná o harmonické tóny lískového oříšku (betelový ořech jsme opravdu necítili), aby dále pokochalo oko svým krásným temným rudo-hnědým nálevem. Pomyslnou tečkou (nirvánou) byla pak samotná harmonická, ušlechtilá, sladká chuť s tóny hořké čokolády a lískového oříšku, která vzadu na patře vykouzlila svěží tóny završené dlouhotrvající sladkou dochutí.

Chuťově se tento čaj více než vydařil a nezbývá než si tento nevšední zážitek zarýt hluboko do paměti. Rád budu na tento čaj vzpomínat. Škoda jen, že se jednalo o malý vzorek bez možnosti dalšího zakoupení. Jistě bych uvítal další popíjení tohoto skvělého čaje.