1960′s LLLL367 Liubao Cha

Po delší době jsem se dostal k ochutnání dalšího archivního čaje Liubao. Tentokrát se jednalo o Liubao s poměrně krkolomným názvem LLLL367. Tento čaj byl skladován od 60. let minulého století v Malajsii a do Evropy se dostal někdy koncem minulého desetiletí. O čaji je též zmínka v knize Lao Liu Bao Tu (馬來西亞 – 老六堡圖, Fotografie archivních Liu Bao), publikovanou panem Chop Xiang Xing a vydanou v Malajsii roku 2010.

Ochutnávka

Čaj byl připraven v nové konvičce od Petra Nováka. Konvička má poměrně malý objem cca 150 ml a tak se v ní zakoupený vzorek (5 g) neztratil. Konvičku jsem nejprve řádně nahřál a provedl nultý oplachovací nálev. Možná, že by byl vhodný i druhý (přeci jen se jedná o archivní čaj) pro větší uvolnění.

Na tomto místě by se slušela již známá poznámka, že se ani v nejmenší nejednalo o řízenou degustaci.  Berte prosím tedy tuto ochutnávku jako subjektivní názor na tento čaj při konkrétním způsobu přípravy.

1960′s LLLL367 Liubao Cha - suchý list
1960′s LLLL367 Liubao Cha - suchý list

Čaj jsem zaléval vroucí vodou v intervalech 15/20/30/30/40/50/60/180/300 sec. Přičemž nálevů bylo více, ale již jsem nesledoval čas, ale spíše intenzitu výluhu. Čaj měl opravdu neskutečnou výdrž a pokud jsem dostatečně dlouho vydržel, vždy byl odměnou výtečný čaj.

Čaj má velmi silnou energii. Během chvíle jsem by unesen. Nejen svou výtečnou chutí, ale i pomyslným duchovnem dokáže člověka dostat mimo tento přetechnizovaný svět. Velmi rád jsem se nechal unášet na vlnách příjemné lehce zemité, ořechové a v náznacích nasládlé vůně, která byla vzápětí doplněna o salvu nespočetných chutí (ořechová, na patře nepatrně “suchá” – hořká, sladká). Vše vyvrcholilo velmi dlouhotrvající a intenzivní sladkou dochutí. Čaj neopoměl ani ukojit zrak a připravil nádherné oranžové až rudo-hnědé nálevy, které byly korunovány  úhlednými tmavě hnědými lístky.

Toto Liubao bylo jedno z nejlepších, které jsem kdy pil. Ba dokonce lepší jak Liu Bao „Pu Tian Gong Qing“ z 50. let minulého století. Jeho výrazné sladké tóny a přechody mě uchvátili. Pokud budete mít možnost koupit, pak radím neváhejte a kupte klidně více. Tento čaj se nezkazí a ještě nějaký ten pátek vydrží.

2 thoughts on “1960′s LLLL367 Liubao Cha”

  1. Pokud zadáte do vyhledávače LLLL367 Liubao Cha, pak Vám to zobrazí pouze jediný eshop, který je nabízí. Nerad odkazuji na cizí obchodníky.
    Možná však přibude i v příštím roce do nabídky obchodu. Uvidíme.

Comments are closed.