Čina: Díl 3 – chrámy v Guangzhou a čajový trh na Fangcun

Po nevydařeném pondělku jsme si v úterý zašli spravit chuť prohlídkou památek Guangzhou. Naštěstí se nacházejí v blízkosti metra a tak nemusíme složitě řešit autobusy.

Prvním navštíveným chrámem byl Liurong Si [六榕寺] (vstup ¥5) neboli chrám šesti Banyánovníků (strom).   Nejprve jsme maličko bloudili a tak nám jeden žebrák poradil kudy kam. Koupili jsme si lístky a žebrákovi dali drobné za jeho ochotu. Jak ten byl šťastný :-). Pak už vstupujeme do chrámu a kocháme se pagodou s názvem Hua Ta (květinová pagoda) a přilehlými stavbami. Některé byly pod lešením a tak jsme viděli jen část komplexu. Na chvíli jsme si sedli v klidnější části a rozjímali. Poté, co jsme nabrali sil, jsme vyrazili do dalšího chrámu, který byl necelý 1 km na jih. Cestou míjíme nespočet malých obchůdků se vším, na co se dá pomyslet. Nejčastěji však s elektronickými součástkami.

Dalším chrámem v pořadí byl Wu Xian Guan [五仙观] – chrám pěti nesmrtelných, kteří podle legendy založili město. U chrámu nás udivila absence pokladny, ačkoliv ve všech průvodcích je uváděné vstupné. Chrám vypadal po celkové rekonstrukci a nikde nebylo vidět žádného mnicha. Spíše nežli architekturu lze zde obdivovat zahrady a klid. V zadní části areálu se nachází malé muzeum keramiky, která byla nalezena při výstavbě parkoviště před chrámem. Snad jedinou zajímavostí je věž, na které je zvon, který nesmí zvonit. Lidé mu totiž přisuzovali vinu na morové epidemii ve 14. století. Od té doby je také nazýván jako „Zakázaný zvon“.

Po prohlídkách chrámů byl čas na setkání s našimi přáteli na čajovém trhu na Fangcun [芳村]. Nejprve jsme si prohlédli jeden z mnoha čajových marketů. Z tak velkého množství čaje a příslušenství až přechází zrak. Poté, co jsme přečkali prudký déšť, jsme vyrazili na ochutnávku čajů do jednoho z obchodů. Navečer jsme byli pozváni na naše první, opravdu čínské jídlo. Výborné to-fu [豆腐 nebo 荳腐] a zapečenou rýži v hliněném hrnci. Pak už byl čas spánku a my se rozešli do svých hotelů.

Další dny jsme strávili na čajovém marketu ochutnáváním a vybíráním čajů. Mezi tím vším jsme si našli i čas na procházku po nedalekém parku Zuiguan [醉观公园] s výstavou bonsají a ochutnávku čínských jídel v nedalekých restauracích.

Ve čtvrtek večer jsme se přesunuli vlakem do města Yulin [玉林市] (¥145,5) a následně do Wuzhou [梧州] (¥25,5). První vlak byl lehátkový. Takový ten ruského stylu bez kupeček. Proste tři a tři postele proti sobě a společná ulička. Nejprve jsem měl obavy z hluku, ale v 10 hod. zhasly světla a byl klid až do rána. V Yulin-u jsme museli počkat sedm hodin na vlak do Wuzhou. Ideální to moc nebylo, protože čekárna byla venku před budovou a už od rána bylo nepříjemné horko. Ani uvnitř to však nebylo žádné terno. Čas si krátíme nákupem knedlíčku a pospáváním na nádraží. V 11 hod. dopoledne konečně přijíždí spásný vlak do Wuzhou. Kvalitou a vybavení asi tak na úrovni našich rychlíkových vagónů. Takže pohoda, jen ty záchodky (díra v zemi, ale čistá :D). Poté ještě asi tři hodiny cesty a konečně jsme v hotelu. Po téměř celodenním cestovaní uleháme a z hotelu vylézáme až večer na pár ochutnávek čaje Liubao.

2 thoughts on “Čina: Díl 3 – chrámy v Guangzhou a čajový trh na Fangcun”

  1. Těch obchodů s čajem je opravdu hodně. Na poprvé je to šok, ale časem se výběr zúží a člověk zajde jen do pár vybraných. Nejlépe je mít sebou průvodce, který pomůže s kontaktem a výběrem.
    Věřím, že se do Číny také jedno podíváte. Je to velký zážitek.

  2. Message:Ahoj, díky za zprostředkování Vaší cesty. Seriál sleduju od začátku. Z toho množství a šíře nabídky čajů bych byl asi na mrtvici :-). Snad se někdy zadaří a do Číny se také vypravím.

Comments are closed.