Čína: Díl 11 – Beijing

Poslední týden našeho pobytu v Číně jsme strávili v hlavním městě Beijing [北京]. Z letiště jsme jeli Airport Expresem (¥25), u kterého mě překvapila sešlost za pouhých pár let (slavnostně byl otvírán před olympiádou v roce 2008). To ostatně pozoruji u všeho v Číně realizovaného.

Po prodrání se davem v metru a na ulicích jsme dorazili na náš hostel Qian Men Hostel (¥60) a ubytovali se ve 4 lůžkovém pokoji (pro 4 tedy velmi miniaturní). Měli jsme štěstí a na pokoji byli slušní lidé. Nejprve jeden spící Číňan (odešel někdy brzy ráno) a poté sourozenci z Jižní Korey. Chlapec si chtěl procvičit svou angličtinu a navazoval se mnou konverzaci, ale příliš nepochodil neb má znalost angličtiny je nevalná :-D.

Bohužel den po příjezdu mě přepadali zdravotní obtíže a tak jsme si Beijing moc neužili. Alespoň jsme si to vynahradili večerem strávený s naší známou, která pracuje v Beijingu již šestým rokem. Sešli jsme se na zastávce výletní tramvaje na Qianmen [前门]. Poté jsme volným krokem procházeli po nákupní třídě, až jsme se s malým přesunem autobusem ocitli na obchodní třídě Wangfujing [王府井] kde se též nachází trh s jídlem. Je zde mnoho stánků s nejrůznějšími myslitelnými pokrmy. My nakonec ochutnali pouze smaženou bramboru a grilované chapadla chobotnice, která byla velmi chutná. Dál jsme korzovali, až jsme dorazili do jednoho zapadlého baru. Zde jsme si dali čaj, víno a povídali o všem možném. Na střeše dokonce promítali film Ostře sledované vlaky :D, nečekané. Z baru jsme dál procházeli po městě s noční prohlídkou bubnové a zvonové věže. Na závěr jsme si prošli ještě barovou a diskotékovou oblast kolem jezera Houhai [后海]. Pak už jsme jen chytli taxi a nechali se odvést do hostelu. Tímto bychom ještě jednou rádi poděkovali Hance za krásný večer a provedení po městě.

Ve městě jsme si z výše uvedených důvodů prohlédli jen pár památek. Zavítali jsme do Chrámu nebes [天坛; Tiantan] (¥15) kde jsme si prohlédli spíše rozsáhlý park než samotné památky (přišli jsme později odpoledne a památky se zavíraly). Také jsme se zkusili podívat do Zakázaného města [故宫; Gugong], ale ohromné množství turistů nás odradilo a raději jsme se šli uklidnit do nedalekého parku Zhongshan [中山公園] (¥3). Na úplný závěr jsme navštívili park Beihai [北海公园] (¥10) a zašli se podívat na náměstí Nebeského klidu [天安门广场; Tiananmen].

V pátek večer (19. 7.) jsme vyrazili metrem a Airport Expresem na letiště kde nám nad ránem letělo letadlo zpět domů. Naštěstí jsme byli natolik unaveni, že jsme většinu letu prospali a ignorovali plačící dítě za námi. Ráno jsme přistáli na letišti v Amsterodamu a hned nás přivítal nefunkční systém Transferu. Museli jsme vyčkat u brány na příchod pracovníka, který nám vydal palubní lístky, a pak už bylo vše ok. Přistáli jsme v Praze a po měsíci cestování jsme byli konečně doma.